A minta olvasása
Az első oszlopban látod azt, hogy egy sorban hogy jönnek egymás után a gyöngyök sorra, ahogy horgolni fogod, vagyis ahogy fel kell fűzni, a következő oszlopban az ún. korrigált sort látod. Erre azért van szükség, mert horgolás közben – egyenes horgolásnál, amikor hamispálcákat kell horgolni – soronként fél gyöngyszemmel eltolódnak egymáson a szemek. Ez a két oszlopot úgy képzeld el, mintha a meghorgolt láncot egy adott szemnél hosszában kettévágod és kiteríted magad elé. A harmadik oszlop egy olyan képet mutat, aogy a láncra rápillantva látni fogod. Ez nem mutatja az összes szemet, csak egy vetületi képet ad meg.
A mellette levő számok mit is jelentenek: fontos, hogy hány szem lesz egy sorban. Ez adja meg a vastagságát a láncodnak. Továbbá azt is befolyásolja, milyen horgolással készítsd el a láncot. Véleményem szerint a vékonyabb láncokat célszerű egyenes horgolással elkészíteni. (8 szemig), 9 szem felett pedig a ferde horgolást javaslom, akkor nem lesz annyira merev az ékszer, szebben fog esni a nyakon, vagy könnyebb lesz a görbülete a karkötőnek. Egyenes horgolásnak nevezik azért, mert ha függőlegesen magad elé teszed az ékszert, a gyöngyszemeket vízszintesen, egyenesen fogod magad előtt látni, ferde horgolás pedig azért, mert ha kilógatod magad elé a láncot, a szemek a függőlegeshez képest 45 fokban elferdülve állnak majd. Szerintem egyenes horgolással célszerű kezdeni, ott könnyebb észrevenni, ha véletlenül kimarad egy szem.
Egyenes horgolásnál a gyöngy alá kell bökni, és a gyöngyöt át kell fordítani a horgoló tű tőled távolabbi oldalára – ezzel biztosítod, hogy a szem a láncod szélére és ne a belső oldalára kerüljön-!
Ferde horgolásnál rövid pálcával horgolsz le egy gyöngyöt, így a gyöngyök a horgolt „hengeren” kívül fognak esni, mindig a láncszembe kell ölteni, nem a gyöngy alá.
Az egymás alá eső egy ilyen egy olyan színű kis négyzetek és a mellette levő számok értelmezése: fentről lefelé kezdve kezdjük felfűzni a szemeket. Egy egy szín más más színű gyöngyöt jelöl. A mellette levő számok adják meg a fűzési sorrendet. Jelen esetben fekete és piros gyöngyöket használva: 6 fekete, 1 piros, 1 fekete, 1 piros, 1 fekete, 1 piros, 1 fekete Ezután újra ezt a sort ismételjük. Egy ilyen mintarészletet, ami aztán ismétlődik rapportnak nevezzük. Annyiszor kell felfűzni a rapportot, hogy elég hosszú legyen a lánc.
A legvégén, jelen példában 12, meg szokás adni, az adott rapporthoz hány db gyöngyre van szükség.